Діалог між культурами – через серце

Митець-аквареліст Сергій Заєць з Одеси

У першій декаді червня 2008 р. в Закарпатті проходив міжнародний культурно-мистецький захід, що започаткував Естафету культур європейських народів «Серце Європи». Його провела Всеукраїнська громадська організація «Українська Взаємодопомога» за участі Міжнародної громадської організації українців «Четверта Хвиля» та за підтримки Міністерства закордонних справ України. Це лише початки широкомасштабного Культурно-суспільного проекту «Центр Європи» (ініціатор і автор Концепції – Олександер Шокало, голова ВГО «Українська Взаємодопомога» та МГОУ «Четверта Хвиля»).

Проект «Центр Європи» спрямований на консолідацію українських творчих сил за кордоном, в основному в європейських країнах, для спільної мети – духовно-культурного, соціально-економічного розвитку України. Водночас передбачається співпраця на паритетних засадах із громадськими й державними організаціями країн перебування українців та з громадами національних меншин в Україні. Ця громадська ініціатива сприяє політиці Української держави щодо активного залучення українських закордонних громад до процесу націотворення й державотворення та консолідації українського суспільства.

Поетеса й мисткиня Валентина Давиденко з Київа

Апробація ідеї проекту під попередньою назвою Естафета культур народів Карпато-Балканського реґіону  успішно відбулася 2002 року в Києві та Закарпатті за участю Товариства «Україна-Світ» та за підтримки Міністерства закордонних справ України й посольств європейських держав в Україні.

Ідею Естафети культур підтримали також державні чинники  європейських країн та посольства України в цих державах, які запропонували проводити естафетні заходи ширше – в просторі цілої Європи. Естафета як вияв народної дипломатії бачиться дієвим засобом для задоволення передусім культурно-освітніх та  інформаційних потреб українців за кордоном та національних меншин в Україні. У перспективі  заходи мають стати важливою ланкою дальшого розвитку культурних, економічних, політичних зв’язків України з європейськими державами-сусідами.

Учасники пленеру з учнями школи с. Вишка

Українцям потрібно гордитися своєю причетністю до центрального положення в Європі, утверджувати свою європейськість словом і ділом. Адже ми не тільки велика нація, працьовитий інтелектуальний народ, ми невід’ємна складова процесу загальноєвропейського культурного розвитку. І навіть наявність на нашій території географічного знаку центру Європи підтверджує наше центральноєвропейське положення. «Центр Європи» – це динамічна модель взаєморозуміння, взаємодії європейських народів на засаді національних культур та господарських інтересів.

Згідно з концепцією Культурно-суспільного проекту, щорічно проводитимуться заходи Естафети культур європейських народів «Серце Європи», яка переходитиме з країни в країну. Серцем людина тяжіє до свого рідного – землі, сім’ї, народу, мови. В серці поєднуються людяність і патріотизм. У кожному серці живе часточка рідної країни. Шлях від людини до людини, від народу до народу пролягає через серця. Серце – провідна сила української й загальноєвропейської соборності. Ми визначаємо своє майбутнє в нинішні миті творчого натхнення, яке пульсує в наших серцях. У недалекому майбутньому духовна сила людських сердець формуватиме лад в Українському світі, налагоджуватиме взаємодію національних культур у Європейському цивілізаційному просторі.

Учні школи с. Вишка переглядають виставку

Цього року в рамках проекту «Центр Європи», зокрема Естафети культур європейських народів, відбувся Міжнародний пленер українських художників та фотохудожників із закордону «Серце Європи», присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Цей мистецький захід розвиває творчий діалог між національними культурами, перспективу якого визначено в Указі Президента України «Про проведення у 2008 році Року міжкультурного діалогу в Україні» (№ 153 від 25.02.08). Участь у пленері взяли українські митці: Василь Вовчик, Валентина Давиденко, Сергій Заєць, Леся Корж, Людмила Корж-Радько, Олександр Сидорук з України; Ладислав Цупер із Словаччини; Василь Іванчук, Алла та Юрій Салки, Микола Стасішен, Ірина Шух із Молдови-Придністров’я; Дмитро Славов з Австрії, а також представники Угорської академії мистецтв: Франциск Ерфан і Ласло Мадяр. Вони показали свій високий мистецький рівень, а також провели майстер-класи з обдарованими дітьми. Надзавданням проекту є пошук і підтримка талановитих дітей – майбутнього України. Пленер проводився з 1 по 10 червня в с. Вишка й довколишніх селах Великоберезнянського району Закарпатської області, де сходяться кордони України, Словаччини, Польщі.

Концерт учнів школи с. Вишка для учасників пленеру

Пленер проведено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ України, Закарпатської обласної державної адміністрації та організаційного сприяння Міжнародної громадської організації українців «Четверта Хвиля» й Закарпатського обласного відділення Товариства «Україна-Світ». В урочистому відкритті й закритті пленеру взяли участь представники Міністерства закордонних справ України, місцевих органів влади й освітніх закладів.

Інформаційні спонсори пленеру: Українське національне інформаційне агентство (Укрінформ), Українська світова інформаційна мережа (УСІМ) при МГОУ «Четверта Хвиля», Всеукраїнський культурологічний тижневик «Слово Просвіти», Українська щотижнева газета «Культура і життя», ЗМІ Закарпаття та сусідніх країн. Захід широко висвітлено в друкованих і електронних ЗМІ та на радіо.

Подальші етапи Естафети культур європейських народів «Серце Європи» заплановано провести в Австрії, Словаччині, Німеччині, Чехії, Польщі та інших країнах Європи.

Концерт учнів школи с. Вишка для учасників пленеру

За результатами пленеру відбулися виставки в Ужгороді й Києві. Також ВГО «Українська Взаємодопомога» та МГОУ «Четверта Хвиля» виступили з ініціативою заснувати в столиці України Галерею Сучасного українського малярства у світі (Галерея СУМУС). Необхідність такої галереї якраз на часі – в ній мають бути зібрані твори розпорошених по світу українських художників, переважно молодих і перспективних талантів, які осідають у приватних колекціях за кордоном і назавжди втрачаються для України.

Міжкультурний діалог через серце оберігає національні культури від втрат самобутності й глобалізаційної нівеляції, він створює життєтворне середовище гармонійного розвитку і взаємодії культур на основі моральних і естетичних цінностей духовної традиції європейських народів. Естафета культур європейських народів «Серце Європи» покликана стати святом духовного єднання – людяності й патріотизму.

Валентина ДАВИДЕНКО,
головний редактор тижневика «Слово Просвіти»
Тижневик «Слово Просвіти»

Четверта Хвиля
Четверта Хвиля
Міжнародна громадська організація українців.
http://4hvylia.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − one =

Копіювати заборонено!