Головна > Відео > Художниця Наталя Павлусенко відтворила портрети українських гетьманів

Художниця Наталя Павлусенко відтворила портрети українських гетьманів

У Музеї гетьманства в Києві відкрилася виставка “Герої козацької України”.

Портрети українських гетьманів київська художниця Наталя Павлусенко відтворила за допомогою старих зображень і літературних описів. Портрети деяких гетьманів –  це  копії прижиттєвих портретів, як наприклад, Кирила  Розумовського (з портрета Луї Токе)  і Петра Сагайдачного (копія портрета невідомого художника 19 ст.).

“Коли син приносив зі школи підручники – дивувалася, що портрети польських королів і російських царів були якісними і реалістичними. Натомість зображень гетьманів України – досить мало, часто статті про них ілюстрували просто картинкою булави. Вирішила створити портрети найвідоміших ватажків козацької доби. Для цього зібрала прижиттєві зображення і консультувалася з істориками”, – каже художниця.

Експозиція включає сім портретів гетьманів. Це Северин НаливайкоІван Підкова, Богдан ХмельницькийПетро СагайдачнийПетро Дорошенко, Іван Мазепа та кошовий отаман Іван Сірко.

Портрет отамана Івана Сірка відтворила на основі антропологічного дослідження Галини Лебединської. Щоби природно виписати поставу героя – запросила позувати акторів театру імені Івана Франка. У козацького ватажка Северина Наливайка не було прижиттєвого зображення. Реконструювала його на основі двох описів – один з них – Миколи Вінграновського. Писав, що був він гарний, як бог, чорнявий, із гнучкими пальцями й інтелігентною поставою. Коли почалася війна – у мережу викладали зображення людей, які воювали. У Facebook побачила фото майора ЗСУ, Героя України Олександра Мороза. Видався мені подібним до Наливайка. Вираз обличчя – спокійний, постава горда й достойна. Жоден актор не міг би так зобразити героя, як людина, яка по-справжньому тримала зброю. Написала з нього Наливайка, змінивши колір очей і волосся – на темний. Портрет Петра Дорошенка писала з першого зображення гетьмана – гравюри ХVIII століття художника Лєрха не дуже хорошої якості. Подальші портрети сильно відрізняються – той Дорошенко, якого ми звикли бачити, мав відмінні риси. Щоби достовірно відтворити його образ, співпрацювала з істориком костюму Сергієм Шеменковим“, – каже художниця.

У жанрі історичної реконструкції художниця працює вже понад 12 років. Серію портретів гетьманів створювала 2 роки.  В залежності від історичного періоду, до  якого належить та  чи інша особистість, Наталя використовує різні  прийоми – від парсуни до психологічного портрету, вводячи своїх  персонажів в історичний фон.

Ця робота не залишилася  не поміченою і отримала резонанс за межами України. Вже сьогодні їй  пропонують виставки у США, Канаді та   ряді інших країн. Її роботи відзначають за  майстерність у живописі  та  збереження культурних та  історичних цінностей.

ВСВІТІ

 

Портрети українських гетьманів і героїв українського козацтва

Громадське радіо

 

Четверта Хвиля
Четверта Хвиля
Міжнародна громадська організація українців.
http://4hvylia.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × 4 =

Копіювати заборонено!