Головна > Мистецтво > Борис Гмиря. Феноменальне мистецтво. 115-ліття

Борис Гмиря. Феноменальне мистецтво. 115-ліття

Борис Романович Гмиря (1903–1969) – всесвітньо відомий український оперний і камерний співак (бас).
Внесок Б. Гмирі в українську й світову музичну культуру неоціненний:
– 44 оперні партії української й світової класики (проспівав 75 арій);
– 85 фрагментів з вокально-сценічних і симфонічних творів;
– 300 українських народних пісень і романсів;
– 204 російські пісні й романси;
– 137 музичних творів західної класики;
вокальні цикли:
«Зимовий шлях» Ф. Шуберта (24 твори);
«Пісні й танці смерті» М. Мусоргського (4 твори);
«Перські пісні» А. Рубінштейна (12 пісень);
«П’ятиденка» Д. Шостаковича (5 творів);
«Серце поета» Е. Гріга (9 творів);
Борис Гмиря перший і досі єдиний співак, який виконав 24 вокальні твори на поезію Тараса Шевченка, й записав їх на платівку, яка мільйонними накладами розійшлася по всьому Світу. Співак дав сотні концертів вокальної Шевченкіани, а на гастролях обов’язково виконував твори на поезію Шевченка в своїх концертах.

Протягом лише 13 років відносно спокійного творчого життя дав понад три тисячі концертів, і в кожному виконав від 30 до 40 творів.
Гастролював лише в радянських республіках та країнах соцтабору (Чехословаччина, Югославія, Угорщина, Польща, Болгарія, Китай). З інших країн Світу запрошення надходили сотнями, але комуністичний режим про них Гмирю не повідомляв.

Протягом 1945–1970 рр. у СРСР було випущено понад 200 платівок зі співом Гмирі накладами від 100 тис. до 600 тис., і перевидавали їх 120 разів. Сукупний наклад становить сім мільярдів примірників. У 80-х роках ХХ ст. фірма «Мелодия» (Москва) разом із французькою фірмою звукозапису випускала серію платівок під рубрикою «Из сокровищницы мирового исполнительского искусства», в якій Україну представляв єдиний Гмиря.
Нині спадкоємці й Фонд Бориса Гмирі випустили 15 різнопланових компакт дисків, підготовлено до випуску ще 5, а всього (за наявності коштів) може бути випущено 50.

Вокальна спадщина співака, вражає не лише своїм обсягом, а надто культурою, манерою і правдою виконання, незбагненною здатністю проникати у суть виконуваного твору і вмінням донести її до слухачів.

Гмиря – співак високої вокальної культури. Діапазон його голосу – неймовірно широкий, а виражальні можливості – безмежні.
Науково-мистецька й епістолярна спадщина Гмирі: 150 науково-популярних і мистецьких статей; 8 зошитів-щоденників за 1939–1969 рр., обсягом 1625 стор.; 7 тисяч листів до Б. Гмирі та його відповіді.

«…Гмиря відомий як Борис Великий, і його величний бас визнано унікальним надбанням не лише України, а й світової культури загалом… Його філософські та епістолярні праці також мають велику цінність для світової культури…» (ЮНЕСКО, 11.09.2003 р.).

Тихо, тихо Дунай воду несе

 

Їхав козак на війноньку

 

Ой дівчино-горлиця

 

Монолог Тараса Бульби

 

 

 

Четверта Хвиля
Четверта Хвиля
Міжнародна громадська організація українців.
http://4hvylia.com

One thought on “Борис Гмиря. Феноменальне мистецтво. 115-ліття

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 + 13 =

Копіювати заборонено!